Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić, że to wcale nie komputery stacjonarne, a urządzenia mobilne będą chętniej wykorzystywane przez użytkowników sieci. Najnowsze statystyki pokazują, że na świecie jest już pięć razy więcej urządzeń przenośnych, niż pecetów. Co więcej, blisko 25 procent internautów całkowicie przestało korzystać z urządzeń stacjonarnych i zamieniło je na smartfony czy tablety. Nic więc dziwnego, że istnieje tak ogromne zapotrzebowanie na coraz to nowsze, coraz ciekawsze aplikacje mobilne. A osób, potrafiących je tworzyć, nadal jest zbyt mało. W związku z tym zainteresowanie kursami projektowania apek jest duże. Czy można łatwo nauczyć się projektować aplikacje mobilne?
Bułka z masłem? Nie dla każdego
Choć niektórym może się wydawać, że projektowanie aplikacji jest sprawą dosyć prostą, to jednak nauka tworzenia apek jest wymagająca. Z pewnością odpowiednie predyspozycje zainteresowanego, wcześniejsze zainteresowania, związane choćby z tzw. “User experience” czy po prostu świetne pomysły, przydają się, jednak nie ma jednej, “idealnej” sylwetki osoby tworzącej apki.
Z pewnością o projektowaniu aplikacji trzeba wiedzieć, że nie panuje to całkowita dobrowolność, bo każda z aplikacji musi być zaprojektowana zgodnie z zasadami, które brane są pod uwagę w procesie certyfikacji, jeszcze przed wejściem do AppStore czy Google Play. Wiedza o swobodach i ograniczeniach w tej branży z pewnością się przydaje.
Wielu programistów jest zdania, że umiejętność budowania programów i aplikacji nie jest wcale tajemną wiedzą, zarezerwowaną dla wybranych i której zdobycie jest niezwykle kosztowne. Przeciwnie – choć nie jest to bardzo łatwe – dużo samozaparcia, konsekwencji i nauki przy własnym komputerze może zaowocować świetnymi projektami. W praktyce więc twórcą apek może być niemal każdy.
Od czego zacząć naukę budowania aplikacji mobilnych?
Jeśli już jesteśmy zmotywowani i mamy komputer z dostępem do internetu – to jest spora część sukcesu. Teraz trzeba przejść do… praktyki, bo teoretyczną wiedzę zdobywać będziemy w trakcie nauki, polegającej na przerabianiu konkretnych przykładów.
Najłatwiej zacząć uczyć się na interaktywnych platformach do nauki programowania. Warte polecenia łatwo odnaleźć w sieci. Korzystanie z takiej platformy jest dużym uproszczeniem, bo nie wymaga np. konfiguracji sprzętu czy pobierania żadnego oprogramowania, co na początek jest po prostu zbędne – lub przynajmniej mniej istotne, niż samo programowanie. Nauka w tych serwisach polega po prostu na przerabianiu kolejnych lekcji. Jedynym wymogiem jest aktualna, nowoczesna przeglądarka.
Czego można nauczyć się na takich platformach? Właściwie wszystkich popularnych języków programowania i oczywiście programowania dla Androida, iOS czy gier.
Android czy iOS – oto jest pytanie
Aplikacje mobilne tworzy się w różnych językach programowania. To, na jaki język się zdecydujemy, będzie istotne dla specyfiki naszych projektów: czy będą to apki na Androida, czy też iOS, a może Windows Phone. Urządzenia z Androidem są najpopularniejsze, z kolei trzeci gracz ma marginalne znaczenie. W praktyce wybór przebiega między Androidem a iOS-em i dla twórcy apek jest to ważna decyzja (choć z biegiem czasu można nauczyć się i jednych, i drugich).
Jednym z najpopularniejszych języków programowania jest obecnie Java – właśnie tym językiem tworzy się aplikacje na Androida. Być może z tego powodu wielu kreatorów decyduje się zacząć naukę od apek z Androidem.
Mając już świadomość tych wszystkich faktów należy po prostu skupić się na nauce i być wytrwałym, nie zrażać się przy niepowodzeniach. Ostatecznie osiągnięcie celu jest nie tylko zdobyciem świetnego fachu, ale i szansą na bardzo dobry zarobek. Przy okazji samo projektowanie jest wyjątkową zabawą, dzięki której projektant na trwałe wniesie coś do internetowej społeczności.