Trudno jest sobie wyobrazić, jak wiele sytuacji w codziennym życiu może narazić nas na urazy i poważne uszczerbki na zdrowiu. Tylko w domach każdego dnia dochodzi do setek przykrych zdarzeń. Zgodnie ze statystykami, nawet 17 procent osób hospitalizowanych z powodu wypadków, trafia tam przez wypadek domowy. Nic więc dziwnego, że konstruktorzy na każdym kroku próbują tworzyć rozwiązania, które pomogą uchronić się przed urazami.
Innowacyjna technologia w sporcie
Jedną z tych dziedzin życia, które są nieodłącznie związane z urazami, jest sport. W wielu dyscyplinach pojawia się określenie “sportu kontaktowego”, co oznacza wprost, że uprawianie jej niesie za sobą duże ryzyko urazu. Klasycznych przykładów jest wiele: football amerykański, piłka nożna, koszykówka czy oczywiście boks. W tych sportach kontuzje zdarzają się zawsze, niestety, bywają także wypadki śmiertelne.
W sporcie technologie chroniące przed urazami podzielić można na dwie grupy: rozwiązania, które chronią w trakcie uprawiania danej dyscypliny, jak i takie, które po urazie zapobiegają jego rozwijaniu, pomagają odzyskiwać dawną sprawność, a nawet umożliwiają przewidywanie urazów.
Wśród tych pierwszych są specjalne naklejki na kask, nazwane “tarczą dla mózgu”. BrainShield to innowacja stworzona przez kanadyjskich naukowców. Naklejki te mają grubość zaledwie 1 milimetra i składają się z czterech warstw. Kiedy górna warstwa wejdzie w kontakt z powierzchnią podczas uderzenia – np. z innym graczem, piłką czy kijem – zsuwa się, przez co przekierowuje energię i zapobiega obracaniu się kasku. W przypadku kasków tradycyjnych to właśnie z powodu tego przesunięcia kasku, a co za tym idzie przesuwania się głowy, dochodzi do urazów mózgu. Mózg, który na uderzenie reaguje z pewnym opóźnieniem, po prostu uderza o czaszkę. BrainShield temu zapobiega.
Wśród tych drugich jest tzw. technika modelowania cyfrowego, czyli – mówiąc najprościej – tworzenia modeli, które umożliwiają śledzenie i przewidywanie możliwych urazów podczas konkretnych zdarzeń oraz przewidywanie wstrząsów. Np. przewidywanie, na jakie urazy narażony być może baseballowy miotacz, który stale powtarza konkretną czynność i wykonuje ją w bardzo podobny sposób.
Kask ratujący życie – nie tylko sport
Będąc już poza sportem, wspomnieć należy o jednym z przykładów niezwykle kreatywnego podejścia do kwestii ochrony przed urazami pracowników branży budowlanej. Jest to wynalazek opracowany przez młodych polskich konstruktorów: inteligentny kask. Zamysłem twórców była ochrona głowy przed urazami, ale także – w razie wypadku – powiadomienie o nim odpowiednich służb. Kask ten działa z wykorzystaniem GPS-a, akcelerometru, czujnika temperatury i modułu łączności bezprzewodowej.
Czujniki zbierają informacje o zaistniałych zdarzeniach poprzez wykrycie nagłej zmiany pozycji (na przykład upadkach czy uderzeniu w głowę) i przekazują do aplikacji zainstalowanej na telefonie przełożonego. W ten sposób, kask nie tylko chroni, ale wręcz może uratować ludzkie życie. Ponadto, czujniki mogą sprawdzać czy kask został złożony i również powiadamiać o tym przełożonego, a także sprawdzą, czy pracownik nie znajduje się na niedozwolonej wysokości.
To tylko wybrane przykłady spośród wielu ciekawych innowacji technologicznych chroniących przed urazami. A zainteresowanie tą dziedziną wciąż się rozwija.